Бюджеттің 4-деңгейі – жергілікті өзін-өзі басқарудың қаржылық тәуелсіздігі

Ұлт жоспарына сәйкес, жергілікті өзін-өзі басқарудың бюджеті мемлекеттік бюджеттің дербес деңгейі ретінде біздің елімізде кезең-кезеңімен жүзеге асырылады. Тәуелсіз бюджетті қалыптастыру әкімдердің жергілікті маңызы бар өзекті мәселелерді шешуде және азаматтардың өз ауылдарын, ауылдарын дамытуға бағытталған шешімдер қабылдау процесіне қатысу мүмкіндігін кеңейтуге мүмкіндік береді.

Айта кету керек, бюджеттің жаңа деңгейі салықтық және салықтық емес төлемдерден түсетін түсімдер есебінен келесі түрде қалыптасады:

– төлем көздерінен салық салынбайтын табыстар бойынша жеке табыс салығы;

– жеке тұлғалардың мүлік салығы;

– жеке және заңды тұлғалардың көлік салығы;

– елді мекендер жеріндегі жеке және заңды тұлғалардың жер салығы;

– сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аумағы арқылы өтетін жолдар арқылы өткізу үшін төлемдер;

– коммуналдық меншіктің мемлекеттік мүлкін жалға беруден;

– жеке және заңды тұлғалардың ерікті жарналары;

– «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін өндіріп алынатын айыппұлдар;

– коммуналдық мүлікті сатудан түскен кірістер, сондай-ақ аудандық бюджеттен аударымдар.

Осылайша, 4-деңгейдің тәуелсіз бюджеттері тұрғындардың елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға, жолдарды салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп ұстауға, елді мекендерді сумен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға және т.б. қажеттіліктерін ескере отырып, бюджет қаражатын тиімді жоспарлау мен пайдалануға мүмкіндік береді. бұл, сайып келгенде, адамдардың өмір сүру жағдайын жақсартуға және елді мекендердің келбетін арттыруға ықпал етеді.

Сарқан ауданы бойынша МКБ

Мәліметпен бөлісу: