Бюджеттің төртінші деңгейі

2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстанда бюджеттің 4-ші деңгейі заңнамалық түрде енгізілді – бұл аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, ауылдың, ауылдық округ деңгейінде, 2000-нан астам адам. Бұған дейін республикалық, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің 3 деңгейлері болды. Тәуелсіз бюджетті қалыптастыру әкімдерге жергілікті маңызы бар өзекті мәселелерді шешуге мүмкіндік береді және азаматтардың өз ауылдарын және ауылдарын дамытуға бағытталған шешімдер қабылдау үдерісіне қатысуын қамтамасыз етеді.Бюджеттің жаңа деңгейі салық және салықтық емес төлемдерден түсетін түсімдер есебінен толықтырылады: төлем көздерінде салық салынбайтын кірістер бойынша жеке табыс салығы,  жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық, – жеке және заңды тұлғалардың, – жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан жер салығы, облыстық маңызы бар қалалар, ауылдар, ауылдық округтер, ауылдық округтер, аудандар, облыстардың аумақтарынан өтетін жолдың жүру құқығында сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру үшін алымдар, коммуналдық меншіктің мемлекеттік мүлкін жалдаудан, – жеке және заңды тұлғалардың ерікті жарналары, «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін алынатын айыппұлдар, коммуналдық меншікті сатудан түскен кірістер, сондай-ақ аудандық бюджеттен аударымдар. Сонымен халықты мектепке дейінгі білім беру мен оқытуға, елді мекендерді көгалдандыруға, елді мекендерді сумен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға, елді мекендерді көгалдандыруға, жолдарды салу, реконструкциялауға, жөндеуге және күтіп ұстауға қажеттілігін есепке ала отырып, бюджетті жоспарлауға тетіктер көзделген, бұл адамдардың түпкілікті өмір сүру жағдайларын жақсартуға көмектеседі.

Сарқан ауданы бойынша МКБ

бас маман Р. Касымханов