Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қоғам

Қазіргі жағдайда сыбайлас жемқорлық мәселесі әлемдік ауқымдағы мәселеге айналды. Ол барлық елдерге тән, олардың саяси экономикалық дамуына қарамастан, тек ауқымдарға ғана ерекшеленеді.Қазақстанда сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бірі ретінде айқындалған мемлекеттік саясаттың негізгі басымдықтары.«Сыбайлас жемқорлық» ұғымы азаматтарымыздың «мемлекеттік қызмет» ұғымымен жиі байланысты. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес Қазақстанда мемлекеттік-саяси деңгейге қойылып, тікелей Мемлекет басшысы бақылауына алынған жоқ.Республикада сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес үшін заңнамалық база, атап айтқанда «Қазақстан Республикасында қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейту және құқық қорғау қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі қосымша шаралар туралы» Қазақстан Республикасының Заңы және т.б. қалыптастырылды.«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республиксының Заңы азаматардың құқықтары мен бостандықтарын қорғауға, сыбайлас жемқорлық көріністерінен туындайтын қауіп-қатерден ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, сыбайлас жемқорлыққа байланысты құқық бұзушылықтың алдын алу, анықтау және жолын кесу және ашу жолымен мемлекттік функцияларды орындайтын мемлекеттік органдардың, лауазымды және басқа да адамдардың, сондай-ақ оларға теңестірілген адамдардың тиімді қызметін қамтамасыз етуге, сондай-ақ жауаптылықтың басталу жағдайына бағытталған.Қазақстан үшін сыбайлас жемқорлықты жеңу мемлекеттік саясаттың басты бағытарының бірі болып табылады  Қызметкерлер заңдарды түсіндірумен, өзекті тақырыптар бойынша жарияланымдармен белсенді түрде сөз сөйлейді. Кадрларды іріктеу, орналастыру және тәрбиелеу бойынша үлкен көңіл бөлінеді. Әрине, сыбайлас жемқорлық-бүкіл қоғамның күресе алатын үлкен күрделі мәселе.

Сарқан ауданы бойынша МКБ

Мәліметпен бөлісу: