«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» нұсқаулық

(Бұл нұсқаулық  сыбайлас жемқорлықтың алдын алу  мақсатында  ұғымдар мен түсіндіру үшін әзірленді)

Сыбайлас жемқорлық мемлекет пен қоғамның тұрақтылығына қауіп төндіретін, Қазақстан қауіпсіздік жүйесіне қатер болып табылады. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес, өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес, барлық мемлекеттік органдар мен лауазымды сақтауға міндетті.

Сыбайлас жемқорлық – мүліктік пайда алу үшін заңмен белгіленген шешім тікелей немесе жанама түрде мүлiктiк игiлiктер мен артықшылықтар өзінің лауазымдық өкілеттіктерін пайдалана отырып, оларға теңестірілген қоғамдық функциялары мен адамдарды орындауға тұлғалардың және онымен байланысты мүмкіндіктерді, немесе олардың өкілеттігін басқа пайдалану емес, сондай-ақ заңсыз жеке және заңды тұлғалардың оларды қамтамасыз ету арқылы осындай адамдардың пара сәйкес жеңілдіктер мен артықшылықтарды аталған.

Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық – «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» ҚР Заңында көзделген әрекет, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық немесе тәртіптік заң, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікті құрылған сыбайлас жемқорлық үшін жағдай туғызатын байланысты актілерді басқа заңдар.

Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі пара байланысты қылмыстар екі түрлері көзделген:

Пара алу (366-бап);

Пара беру (367-бап).

Пара алу (ақша, валюта, чектер және бағалы қағаздар, асыл тастарды және металдардан жасалған, автокөлік құралдарын, азық-түлік, жабдықтар, аспаптар және басқа да тауарларды, пәтер, виллалар, саяжай, гараж, жер және өзге де мүлiктi) – ол адамдар тобы жасаған, әсіресе, егер ең қауіпті қылмыс бірі, немесе заңды немесе заңсыз әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін ресми артықшылықтары мен пайда алу болып табылады.

Пара беру – заңды немесе заңсыз iс-әрекетiне (әрекетсiздiгiне) жасаған ресми немесе беріп, берушінің пайдасына кез келген артықшылықтарға алуға бағытталған қылмыс.

Пара алу  айыпты қоғамдық қауiптi әрекет емес, пара ретінде Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiнде саналады.

Ұсыныс немесе пара сұрау жағдайда қалай іс істеу керек:

Асығыс мәлімдеме болдырмай, сыпайы, аса сақ, әдепті, өзін-өзі ұстау, жағынусыз, ағат сөз сөйлеулерді рұқсат етпей өте мұқият болыңдар;

Егер сіз (сомалардың мөлшерiне, тауарлардың атауы мен қызметтерді сипаты, мерзімі мен пара беру әдістерін, коммерциялық пара түрінде, мекен-жайы реттілігі) ұсынған шарттар есте мұқият және дәл тыңдау;

Келесі әңгіме пара беру уақыты мен орны туралы мәселені кейінге қалдыруға, және сізге келесі кездесуге таныс орын ұсынуға тырысыңыз;

Сізге мүмкіндігінше ақпаратты хабарлауға, «шығып сөйлей» әлеуетті пара тапсырушыға мүмкіндік «, алуға жұмысты», әңгіме өзі көп бастамасын алуға болмайды;

Егер сізде диктофоныңыз болса (жасырын) түрде пара немесе бопсалау туралы ұсынысты жазып көріңіз.

Қандай дерегінен кейін дереу ұсыныс жасалды немесе пара керек?

Экономикалық қылмысқа және кен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің департаменті- осы факті туралы хабарлауға. Сіздің жұмыс орнында немесе олардың органдарында құқық қорғау органдарының бірінде келе жатқан қылмыс туралы ауызша немесе жазбаша хабардар ете отырып, хабарласыңыз. Ұсыныс жағдайда немесе жергілікті билік органдарының өкілдері пара қорқытып, құқық қорғау органдары мен басқа да мемлекеттік органдардың, сіз өз қызметкерлерін жасаған қылмыстардың жолын кесу ісі, осы органдардың өз қауіпсіздік бөлімдерінің тікелей қолдануға болады. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактiсi туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске жәрдемдесетiн адам мемлекеттiң қорғауында болады.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске жәрдемдесетiн адам туралы ақпарат мемлекеттік құпия болып табылады және тек заңмен белгіленген тәртіппен қолданыстағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңдарды немесе сот белгілеген органдардың сұратулары бойынша көрсетіледі. Бұл ақпаратты жария ету заңда белгiленген жауаптылыққа әкеп соғады. Адам, хабарлаған жалған хабарды біле тұра , анықталған ретте Қазақстан Республикасының заңдарымен сәйкестікте жауаптылық алып жүреді .

Сарқан ауданының статистика басқармасы