Жұмыспен қамтылған халықты заңдастыру туралы

Ағымдағы жағдай көрсеткендей  бейресми жұмыспен қамтылғандар  мынадай факторлар әсер етеді , салық органдарында күрделі  тіркеу  және есептен алу , көптеген төлем жүйелерінің және  салық режимін күрделі айқындау.

Салық органдарында көздейтін оңайлатылған тәртібі тіркеу мақсатында, Бейресми жұмыспен қамтылғандарды жария ету  үшін Бірыңғай жиынтық  төлемі  (бұдан әрі БЖТ) енгізу ұсынылады.

Бірыңғай жиынтық төлем (БЖТ) 4 төлемді  (жеке табыс салығын,  Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақы төлемдер, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру қорын) біріктіретін  құқықтық режимді ұсынады

БЖТ  төлеушілер үшін қолданыстағы режимдерден  неғұрлым төмен мөлшерде төлейтіні  анықталып отыр.

БЖТ мөлшері  қалаларда 1 АЕК, ауылдарда 0,5 АЕК .

үлесін Бірыңғай жиынтық төлем мынаны құрайды:

– 10 % жеке табыс салығы;

– 20 % – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар;

– 30 % – Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақы төлемдер;

40 % – Міндетті әлеуметтік- медициналық сақтандыру қоры.

БЖТ жеке тұлғаның қызметін жүзеге асыратын табыс алу мақсатында, мынадай шарттар сақталған кезде қолданылады:

1) жалдамалы қызметкерлердің еңбегін пайдаланбайтын;

2), жеке тұлғалар үшін қызметтер көрсетеді,  жұмыстар орындайды;

3) жеке тұлғалар  тұтыну үшін  жеке қосалқы шаруашылықтан ауыл шаруашылығы өнімдерін  өндіреді.

Бұл ретте, шекті табысы күнтізбелік жылға табысы  100 еселенген  ең төменгі  жалақыдан  аспауға тиіс.

БЖТ  қолданылмайды:

) коммерциялық жылжымайтын мүлік объектілер аумағынада қызмет көрсететін,  сауда объектілерін  қоса алғанда жеке тұлға;

2) Тұлғалардың  жалға ұсынатын  (жалға берілетін мүлік)  мүлік, тұрғын үйді қоспағанда;

3) жеке практикамен айналысатын тұлғалар;

4) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды,  оралмандарды қоспағанда;

5) мемлекеттік тіркеу жеке кәсіпкер ретінде тіркелген тұлғалар.

Жалпы,  бейресми жұмыспен қамтылғандар үшін , БЖТ-нің енгізілуі келесі мүмкіндіктер береді:

-шектеусіз сомасы мен түрлерне қарамастан  медициналық мекемені өз еркімен таңдай отырып, медициналық қызметтерді алуға;

-зейнетақы жүйесіне қатысу және жүйеде қатысу өтіліне қарай, базалық зейнетақы алуға;

• еңбек ету қабілетінен айырылу, асыраушысынан айырылу, жүктілік және босану, бала асырап алу, 1 жасқа дейінгі баланың күтіміне әлеуметтік төлемдерді ала алады.

Аудан әкімдігінің халықты жұмыспен қамту орталығы